PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Aforizma për Dashurinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 33

MesazhTitulli: Aforizma për Dashurinë   Tue Oct 04, 2011 12:52 am


Laplas: “Gjithçka duhet të vdes, vetëm dashuria i largohet vdekjes. Me lindje ajo i kapërcen varret dhe greminën e vdekjes. Sesa e shkurtë duket ajo kur vijnë dëshprimet e hidhura, e sa e madhërishme është nga këndëvështrimi i gjithë botës! Përfundimisht, sesi ajo shpëton një pjesë tonën nga shkatërrimi e prapë brengosshëm ruan jetën tonë në rinin dhe fuqinë e fëmijës sonë!
Pasuria jonë është vetëm lodhje, e jeta jonë është vetëm zjarr që shuhet. Por, dashuria e ngroh zemrën me ngushllim të pashprehur, dhe atë më shumë kur të ipet, sesa kur të merret. Krejt tjerat janë hiçësi. Për këtë arsye le ta ruajm dashurinë!

Burger: “Ju, o të ditur, që keni njohuri të gjëra e të thella, që nëpërmejt një meditimi të gjatë dini, kur dhe si gjithçka çiftohet në natyrë, dini psenë e gjithë këtyre dashurive, të gjithë këtyre bashkimeve seksuale; ju o të urtë të shquar, mos ma fshihni, ju lutem! Hetoni në mendjen tuaj të mprehtë dhe thomëni ku, kur dhe si më ndodhi të dashuroj, pse dashurova?”

Konfucie: “Pa dashuri nuk do të ketë kurrfarë marrëdhënie personale, pa respekt nuk do të ketë kurrfarë marrëdhënie të ndershme. Kështu dashuria dhe respekti janë themele të sundimit.

Spinoza: “Amor est titillatio, concomitante idea causae externae” – “Dashuria është ngacmim, e shoqëruar me idenë e një shkaku të jashtëm”.

Shakespeare: “Who ever lovd, that lovd not at first sight?”- “Kush ka dashuruar ndonjëherë, po qe se nuk është dashuruar në shikim të parë?”

Shopenhauer: “Çdo dashuri, sado qiellore që të duket, në të vërtetë i ka rrënjët në instiktin seksual, madje është përherë e për të gjithë një shtytje vendimtare seksuale, e veçant dhe e përcaktuar në mënyrë të përafërt, e individualizuar në kuptimin më të rreptë.”
Lukrecie: “Ti Venerë, je e vetmja mbretëreshë e gjërave të natyrshme. Pa ty asgjë nuk ngritet në mbretërinë e gjallë hyjnore, dhe asgjë nuk bëhet e dashur dhe joshëse. Nëpër të gjitha malet dhe detnat, nëpër të gjithë lumenjët e shpejtë, çerdhet zogjësh dhe lugina me bar të shtrirë, ti i dridhë krejt gjoksat me dashuri të ëmbël dhe të gjitha i çon kah lloji i vet të vazhdojnë rasën e tyre me epshin e ndezur. Se në sythin e pranverës, kur kopeja e ngazëllyer kërcen nëpër kullosa të blegruara, e lumenjët e rrëpirtë buqisin, dhe gjithçka gëzueshëm niset pas teje, të xhindosur nga magjia.

Niçe në këtë mënyrë i shpreh dashurisë lavdi: Dans le véritable amour c’est l’âme qui enveloppe le corps ( Në dashurinë e vërtetë shpirti e mbështjellë trupin).

Platoni: “Kë dashuria nuk e prekë, ai ecën nëpër errësirë”.

Santajani: “Gjithçka ideale e ka bazën në natyrë; krejt nga natyra shndërrohet në ideal. Dashuria mos t’i turpërohet prejardhjes së saj, e epshi le të heshtë, po qe se nuk ngritet në besnikri dashurore.”

Osho: “Dashuria dhe meditimi është parolla ime. Dashuroni dhe meditoni. Meditoni dhe dashuroni.”

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 33

MesazhTitulli: Re: Aforizma për Dashurinë   Thu Oct 13, 2011 9:34 pm

Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mendje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 33

MesazhTitulli: Re: Aforizma për Dashurinë   Thu Oct 13, 2011 9:35 pm

Një marrëdhënie romantike i bën të dy partneret të lumtur. Sa më afër ndihemi, aq më të lumtur jemi.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 22

MesazhTitulli: Re: Aforizma për Dashurinë   Fri Jun 08, 2012 6:02 am

keto vclejn per ato qe jan shum te dashuruar

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Aforizma për Dashurinë   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Aforizma për Dashurinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: AFORIZMA-
Kërce tek: