PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Diskutojnë fondin e zgjeruar për shpëtimin e euros

Shko poshtë 
AutoriMesazh
The Godfather
Anëtar/e
Anëtar/e
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 249
Vendodhja Vendodhja : I ulur ne karrigen time
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: Diskutojnë fondin e zgjeruar për shpëtimin e euros    Thu Sep 29, 2011 8:34 pm

Një ditë pas dhomës së ulët të parlamentit gjerman sot edhe dhoma e lartë merret me zgjerimin e ombrellës për shpëtimin e euros. Megjithëkëtë, ligjit nuk i nevojitet miratimi i dhomës së landeve.

Në dhomën e ulët Bashkimi Kristiandemokrat-Kristiansocial dhe Partia Liberale arritën me katër vota epërsi shumicën simbolikisht të rëndësishme të quajtur shumica e kancelarit. 15 deputetë nga kampi i tyre refuzuan të votonin pro.

Për zgjerimin e ombrellës, me të cilën mbështeten financiarisht vende të eurozonës në gjendje të rëndë si Greqia ose Portugalia, votuan gjithsej 523 parlamentarë.

Garancitë gjermane do të rriten tani në 211 miliardë euro. Kësisoj Berlini garanton në të ardhmen me deri dy të tretat e buxhetit kombëtar për kredi të partnerëve të eurozonës, të zhytur thellë në hua. Prej 17 vendeve të eurozonës zgjerimin e ombrellës mbrojtëse e kanë miratuar tashmë 13. /Telegrafi/

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.eja-ti.tk
 
Diskutojnë fondin e zgjeruar për shpëtimin e euros
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) FORUMI SHKENCOR (¯`♥´¯) :: EKONOMI & BIZNES-
Kërce tek: