PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nokia, mbyll 3500 vende pune

Shko poshtë 
AutoriMesazh
The Godfather
Anëtar/e
Anëtar/e
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 249
Vendodhja Vendodhja : I ulur ne karrigen time
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: Nokia, mbyll 3500 vende pune    Thu Sep 29, 2011 8:33 pm

Kompania finlandeze, Nokia, prodhuesi më i madh botëror i telefonave mobilë, ka njoftuar sot se do t’i shuajë 3500 vende të punës, kryesisht duke e mbyllur fabrikën e re në Rumani.

Nokia vlerëson se 2200 punëtorë do të preken nga mbyllja e fabrikës, në fund të këtij viti, në qytetin qendror Kluj, të Rumanisë. Kjo fabrikë ishte hapur në vitin 2008.

Të 1300 vendet e tjera, që shuhen, do të kenë efekt te punëtorët e kompanisë në Gjermani, Shtetet e Bashkuara dhe në Finlandë.

Nokia po përpiqet ta rimarrë rolin dominues në sektorin e telefonave mobilë, dhe për këtë arsye, në fillim të këtij viti, ka nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunim me gjigantin softuerik, Microsoft, për ta përdorë sistemin e tij operues, Windows. /Telegrafi/

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.eja-ti.tk
 
Nokia, mbyll 3500 vende pune
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) FORUMI SHKENCOR (¯`♥´¯) :: EKONOMI & BIZNES-
Kërce tek: