PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 

Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 32

MesazhTitulli: Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?   Tue May 17, 2011 12:46 am

Kryetari i Komisionit për ndryshime kushtetuese, Arsim Bajrami tha të martën se do të bëj kërkesë në Kuvendin e Kosovës që Komisionit që ai udhëheq t’i jepet mandati edhe për ndryshimin e pikave tjera të Kushtetutës, dhe jo vetëm të çështjes së presidentit.

Sipas tij, nëse Kuvendi i jep mandatin këtij Komisionit, atëherë Kushtetuta e vendit do të ndryshojë edhe nenin ku flet për prezencën civile ndërkombëtare.

Po ashtu, sipas Bajramit do të ndryshojnë edhe balancat e pushtetit, për faktin që derisa presidenti zgjidhet direkt nga populli atëherë edhe fuqia e t’i do të jetë më e madhe.

Një tjetër ndryshim që pritet të bëhet është që vendet e rezervuara për minoritetet do të jenë vende të garantuara për ta.

Nëse të gjitha këto ndryshime ndodhin, atëherë sipas kryetarit të Komisionit për ndryshime kushtetuese, Kushtetua e vendit do të jetë akti më i lartë juridik i vendit, e jo Pakoja e Ahtisaarit, siç është aktualisht.

Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net

Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MEDIA DHE POLITIKA (¯`♥´¯) :: POLITIKA MBARSHQIPTARE :: :: LAJME NGA KOSOVA-
Kërce tek: