PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?   Tue May 17, 2011 12:46 am

Kryetari i Komisionit për ndryshime kushtetuese, Arsim Bajrami tha të martën se do të bëj kërkesë në Kuvendin e Kosovës që Komisionit që ai udhëheq t’i jepet mandati edhe për ndryshimin e pikave tjera të Kushtetutës, dhe jo vetëm të çështjes së presidentit.

Sipas tij, nëse Kuvendi i jep mandatin këtij Komisionit, atëherë Kushtetuta e vendit do të ndryshojë edhe nenin ku flet për prezencën civile ndërkombëtare.

Po ashtu, sipas Bajramit do të ndryshojnë edhe balancat e pushtetit, për faktin që derisa presidenti zgjidhet direkt nga populli atëherë edhe fuqia e t’i do të jetë më e madhe.

Një tjetër ndryshim që pritet të bëhet është që vendet e rezervuara për minoritetet do të jenë vende të garantuara për ta.

Nëse të gjitha këto ndryshime ndodhin, atëherë sipas kryetarit të Komisionit për ndryshime kushtetuese, Kushtetua e vendit do të jetë akti më i lartë juridik i vendit, e jo Pakoja e Ahtisaarit, siç është aktualisht.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net
 
Ndryshohet edhe prania civile ndërkombëtare në Kushtetutë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MEDIA DHE POLITIKA (¯`♥´¯) :: POLITIKA MBARSHQIPTARE :: :: LAJME NGA KOSOVA-
Kërce tek: