PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkrimtari juaj i preferuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
@Nora@
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 31/01/2011
Postime Postime : 443
Vendodhja Vendodhja : Diku Larg

MesazhTitulli: Shkrimtari juaj i preferuar   Fri Feb 04, 2011 11:16 am

Për mua shkrimtari shqiptar më i preferuar është Ismail Kadare por natyrisht ky eshte mendoj per shumicen e shqiptareve, ndaj do te sjell nje alternative qe me duket se keto vitete e fundit eshte harruar disi.

Shkrimtari i madh dhe modest Dhimitër Xhuvani.
Kam lexuar me ëndje librat e tij që në kohën e diktaturës. Librat "Bota ime", "e nesërmja e një gruaje", "tuneli", etj kanë shënuar formimin tim. Më pas adhurimi për veprën e këtij shkrimtari u rrit ndjeshëm me romanin "Shpirtin nuk e shes". Mbaj mend që ky libër ka dalë pothuajse në të njëjtën kohë me romanin e Kadaresë "Koncert në fund të dimrit". Ishte shokuese në atë kohë që të dilnin në shtyp dy libra kaq liberalë dhe shitja e tyre përfundoi në pak ditë. Edhe pse vepra e Kadaresë është e madhe, romani "shpirtin nuk e shes" per mua qendronte më lart. Por këtë roman e kam ndjerë më tepër kur u largova nga Shqipëria. Xhuvani e kishte shkruar këtë roman sikur të kishte jetuar vërtet në perëndim dhe të kishte bërë jetën prej emigranti që bëja unë. Realiteti ishte ngjethës, dhe e kam kërkuar për kaq vjet rrjesht në treg këtë libër dhe nuk e kam gjetur. Është gjynah që perla të tilla nuk gjenden në shitje.

Një roman tjetër i Xhuvanit që më ka bërë përshtypje është "I mbyturi i Otrantos" dhimbja dhe fantazia e shkrimtarit këtu kalojnë cdo kufij. Më pëlqen që Xhuvani preket dhe ngacmohet të shkruajë nga ngjarje të tilla, pasi mesazhi vjen i qartë, i pastër.
kam shumë dëshirë ti rilexoj librat e tij, por për fat të keq nuk gjenden në qarkullim.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 33

MesazhTitulli: Re: Shkrimtari juaj i preferuar   Thu Nov 10, 2011 10:41 pm

Shkrimtar Shqiptar qe me pelqen este Ismail Kadare

Shkrimtar i huaj qe me pelqen eshte Paolo Coelho

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 22

MesazhTitulli: Re: Shkrimtari juaj i preferuar   Fri May 18, 2012 7:48 pm

Shkrimtari im i preferuar esht Naim frasheri

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shkrimtari juaj i preferuar   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkrimtari juaj i preferuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) FORUMI KULTUROR (¯`♥´¯) :: LETËRSIA-
Kërce tek: