PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 “Shqipëria e Madhe”, e rrezikshme për Ballkanin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: “Shqipëria e Madhe”, e rrezikshme për Ballkanin    Sun Jan 30, 2011 1:38 am


Ambasadori i Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Konuzin, ka tërhequr vërejtjen se projekti ekstremist “Shqipëria e Madhe” është shumë i rrezikshëm për rajonin e ndjeshëm siç është Ballkani, i cili, sipas tij, kohë më parë ka përjetuar periudhë të konflikteve të rënda të armatosura në baza nacionale.

“Për këtë shkak, kundërshtimi sa më i shpejtë i idesë së shqiptaro-mëdhenjve dhe ideve të tjera ngjashme të rrezikshme është më mirë”, ka thënë Konuzin për gazetën Dnevnik të Novi Sadit.

Konuzin ka thënë se Rusia pret që dialogu ndërmjet Beogradit e Prishtinës të fillojë sa më shpejt, sepse niset nga fakti se qëllimi i bisedimeve është në gjetjen e marrëveshjeve të ndërsjella përkatëse në lidhje me të gjitha pyetjet, të cilat i kanë palët e interesuara.

Diplomati rus ka vlerësuar se pala serbe po tregon gatishmëri për fillimin e kontakteve, derisa për Prishtinën kjo nuk mund të thuhet. Konuzin ka shprehur dyshimin në aftësinë e palës kosovare që të plotësojë ato që janë parashtruar në rezolutën e përbashkët, të cilën BE dhe Serbia e kanë paraqitur më 9 shtator të vitit të kaluar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.

“Llogaris që BE të bëjë përpjekje plotësuese në mënyrë që të realizojë iniciativën e vet”.

Konuzin ka thënë se Moska në këtë etapë nuk mendon që të kyçet në dialogun ndërmjet Serbisë e Kosovës

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net
 
“Shqipëria e Madhe”, e rrezikshme për Ballkanin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: PORTALI I FORUMIT-
Kërce tek: