PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 

“Shqipëria e Madhe”, e rrezikshme për Ballkanin

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 32

MesazhTitulli: “Shqipëria e Madhe”, e rrezikshme për Ballkanin    Sun Jan 30, 2011 1:38 am

Ambasadori i Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Konuzin, ka tërhequr vërejtjen se projekti ekstremist “Shqipëria e Madhe” është shumë i rrezikshëm për rajonin e ndjeshëm siç është Ballkani, i cili, sipas tij, kohë më parë ka përjetuar periudhë të konflikteve të rënda të armatosura në baza nacionale.

“Për këtë shkak, kundërshtimi sa më i shpejtë i idesë së shqiptaro-mëdhenjve dhe ideve të tjera ngjashme të rrezikshme është më mirë”, ka thënë Konuzin për gazetën Dnevnik të Novi Sadit.

Konuzin ka thënë se Rusia pret që dialogu ndërmjet Beogradit e Prishtinës të fillojë sa më shpejt, sepse niset nga fakti se qëllimi i bisedimeve është në gjetjen e marrëveshjeve të ndërsjella përkatëse në lidhje me të gjitha pyetjet, të cilat i kanë palët e interesuara.

Diplomati rus ka vlerësuar se pala serbe po tregon gatishmëri për fillimin e kontakteve, derisa për Prishtinën kjo nuk mund të thuhet. Konuzin ka shprehur dyshimin në aftësinë e palës kosovare që të plotësojë ato që janë parashtruar në rezolutën e përbashkët, të cilën BE dhe Serbia e kanë paraqitur më 9 shtator të vitit të kaluar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.

“Llogaris që BE të bëjë përpjekje plotësuese në mënyrë që të realizojë iniciativën e vet”.

Konuzin ka thënë se Moska në këtë etapë nuk mendon që të kyçet në dialogun ndërmjet Serbisë e Kosovës

Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net

“Shqipëria e Madhe”, e rrezikshme për Ballkanin
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) MË PRANË NJËRI TJETRIT (¯`♥´¯) :: PORTALI I FORUMIT-
Kërce tek: