PortaliForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Temperatura në qytetin rus minus 61.2 gradë Celsius

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mondi
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/11/2010
Postime Postime : 3474
Vendodhja Vendodhja : Always where I need to be...:)
Mosha Mosha : 34

MesazhTitulli: Temperatura në qytetin rus minus 61.2 gradë Celsius    Sun Jan 09, 2011 9:37 pmYacuzia, 9 janar – Janë regjistruar temperatura minimale që shënojnë shifra rekorde në fshatin Oimyakon në rajonin Yacuzia, e njohur për klimën e saj të ashpër. Gjatë natës në këtë vend temperaturat prekën minus 61.2 gradë Celsius, ndërsa gjatë ditës matësi i temperaturës qëndronte në - 53.9 gradë Celsius.
Temperaturat, siç transmeton NOA, nuk tregojnë ndonjë rritje dhe sipas meteorologëve kjo vjen për shkak të erërave të ftohta që vazhdojnë të jenë të pranishme prej disa ditësh.
Megjithatë, kjo nuk është temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në fshatin Oimyakon, pasi më 1933 termometri shënonte – 67.7 gradë Celsius, ndërsa në vitin 2002, temperaturat patën rënë në – 64.5 gradë Celsius.

_________________
Ca pika shiu rane mbi qelq,
Per ty une befas ndjeva mall,
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://eja-ti.top-forum.net
Kingiaburrel
Bordidrejtues
Bordidrejtues
avatar

Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/05/2012
Postime Postime : 507
Vendodhja Vendodhja : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Mosha Mosha : 22

MesazhTitulli: Re: Temperatura në qytetin rus minus 61.2 gradë Celsius    Sat May 19, 2012 5:54 pm

cudi si nuk ju digjet koka nga gjith ajo temperature e larte

_________________
Jeta esht nje genjeshter e bukur;ndersa jeta nje realitet i hidhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Temperatura në qytetin rus minus 61.2 gradë Celsius
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.Eja-Ti.Tk :: (¯`♥´¯) ARGËTIM DHE ZBAVITJE (¯`♥´¯) :: KURIOZITETE-
Kërce tek: